MCP - O co chodzi

Z MCP Wiki

Koniec ery GUI: pożegnanie z tradycyjnym interfejsem

Od około 40 lat komunikujemy się z komputerem mniej więcej w ten sam sposób – poprzez GUI, czyli graficzny interfejs użytkownika. Nieważne, czy są to strony, czy aplikacje – zasada jest taka sama. Twórca danej strony lub aplikacji wie, jakich funkcjonalności chce dostarczyć, wymyśla mniej więcej, jak to ma wyglądać, by tę funkcjonalność zaserwować swoim użytkownikom. Wygląda na to, że właśnie teraz, w roku 2025, rozpoczęliśmy proces odchodzenia od tego modus operandi na rzecz czegoś zupełnie nowego, a ostatnim elementem tej transformacji było wypuszczenie pod koniec 2024 roku technologii MCP.

Naturalna komunikacja dzięki AI: powrót do mowy

Dzięki najnowszym osiągnięciom z dziedziny AI, a więc dużym modelom językowym (LLM) oraz naprawdę dobrym algorytmom rozpoznawania, jak i generowania mowy, nasze interakcje mogą przybrać formę bardzo zbliżoną do interakcji międzyludzkich. Nic dziwnego, że jest to dla nas najwygodniejsza forma komunikacji – w końcu tak pokierowała nami ewolucja. Tysiąc lat temu, jeśli umiałeś się dogadać – przeżyłeś. Jeśli umiałeś klikać i scrollować palcem – niekoniecznie.

Koniec przeglądarek i apek: nadchodzi osobisty agent AI

Wchodzimy więc w nową erę, w której komputery nauczyły się mówić naszym głosem. Wydaje się kwestią czasu, kiedy taka forma interakcji totalnie zdominuje nasz sposób korzystania z urządzeń elektronicznych oraz Internetu w ogóle. Stawiam tezę, że spowoduje to odejście od klasycznych przeglądarek internetowych, a nawet apek na telefon. Zostaną zastąpione czymś bardziej spersonalizowanym – osobistym agentem AI, w którym podstawową formą komunikacji będą polecenia głosowe. Chyba ten trend staje się już powoli oczywisty.

Spersonalizowane GUI: interfejs szyty na miarę przez AI

Jednak to, co jeszcze nie jest oczywiste, to dalsze implikacje tego procesu. Graficzne interfejsy użytkownika zmienią się diametralnie. Dostawca usług nie będzie już serwował nam stron czy apek z własnoręcznie utworzonymi interfejsami. Będzie udostępniał swoje narzędzia i dane, a to nasz agent AI będzie prezentował je w wygodny dla nas sposób. Może na głos, a może w formie prostego GUI dostosowanego do naszych potrzeb. Będzie to jednak spersonalizowane GUI stworzone przez naszego asystenta specjalnie dla nas, a nie interfejs przygotowany przez dostawcę konkretnych usług.

Największa rewolucja od wynalezienia WWW

Jeśli prawdą jest, że jako ludzie dążymy do większej wygody i automatyzacji, to tego typu zmiana wydaje się niemal pewna, a to oznacza największą rewolucję w Internecie od czasu wynalezienia stron www jakieś 40 lat temu. Oznacza to rozsprzęglenie interfejsów graficznych od dostawców usług i danych, a więc również poprawę jakości samych usług i danych. To nasz agent AI będzie pobierał informacje i prezentował je nam w wygodnej dla nas formie. Może na przykład pokazać nam listę filmów do obejrzenia od dostawcy tych filmów, ale z nałożonymi ocenami z zupełnie innego serwisu, a może też z komentarzami na temat danego filmu pobranymi jeszcze z innego serwisu. Nasz agent AI będzie bowiem w stanie na bieżąco łączyć dane z różnych miejsc i prezentować je dla nas w wygodnej formie. Dzięki temu użytkownik bez problemu będzie mógł np. zmienić dostawcę komentarzy na takiego, który np. nie stosuje cenzury.

MCP i LLM: nowy paradygmat Internetu

A co ma do tego MCP? A więc MCP jest ostatnią technologią, która sprawia, że to, co opisałem, stanie się możliwe i wykonalne. MCP sprawia, że twórcy agentów AI nie muszą mieć żadnej wiedzy o serwisach, z których to AI będzie korzystać. Podobnie jak przeglądarka internetowa może nam pokazać dowolną stronę, tak samo asystent AI może użyć dowolnego serwera MCP – wystarczy, że zna adres. Istnieją już nawet wyszukiwarki serwerów MCP, które same są serwerami MCP. W skrócie: MCP + LLM to nie jest jakaś tam nowa technologia – to zupełnie nowy paradygmat. Śmiem twierdzić, że w przeciągu najbliższych kilku lat cały Internet ulegnie ogromnej transformacji, zmieniając ten właśnie paradygmat – ze stron www obsługiwanych przez przeglądarkę do serwerów MCP obsługiwanych przez asystenta AI.

Wspólnie ku przyszłości: zaproszenie do działania

Na tym Wiki zamierzam dzielić się z Wami informacjami i chciałbym, byśmy wspólnie budowali tę przyszłość, zanim zbudują ją inni. Do zobaczenia w nowym świecie!